Загальна кількість переглядів сторінки

суботу, 21 квітня 2018 р.

В ПАМ'ЯТЬ ПРО ЄВРЕЙСЬКУ ГРОМАДУ ЗАЛІЩИК






Місто Заліщики з часу свого заснування було завжди багатонаціональне. У ньому мирно співіснували греко-католицька, римо-католицька, іудейська, лютеранська громади. Всі вони постійно докладали зусиль, щоб розбудувати місто.
Та Перша і Друга світові війни докорінним чином змінили етнічну багатоманітність Заліщик. Спочатку не залишилося представників лютеранської громади – розпад Австро-Угорщини змісив їх покинути місто, потім прийшла черга до поляків. Їх масово депортували у 1939-1941 та 1944-1945 роках більшовицька влада. Та найбільше постраждала іудейська громада. Євреї нашого міста були масово знищені нацистською окупаційною владою у роки Голокосту 1941-1944 років. І сьогодні нашому місту, як ніколи, потрібно зберегти оті пам’ятки, які засвідчують про активне життя єврейської, польської, німецької громад краю.
Таку благородну місію поставили перед собою Г.Федорович (Канада, Австрія) і Дж.Фріде (США). Для цього є й особистісні причини: родичі обох народилися і виросли у Заліщиках – і це своєрідна віддяка їм за те,чого досягли гості у своєму житті.
У четвер, 19 квітня 2018 року, за підтримки директора гімназії Войчишин О.Д., вони організували екскурсію на місце розташування єврейського кладовища, яке знаходиться поблизу меморіального хреста жертв сталінських репресій біля залізничного мосту. Спочатку Ганя і Джордан розповіли про історію своїх родин, відповіли на запитання гімназистів, а це були учні 6А та 6В класів з керівниками Н.Грушко і М.Савчинською, волонтер Корпусу Миру Тодд Гейбл. Після пройшлися вулицями міста, які ще зберігають пам'ять про єврейську громаду. Зокрема, це будинок барона Гірша, де сьогодні розташовані магазини, а у першій третині ХХ століття  - це центр культурного життя євреїв.
На місці колишнього єврейського кладовища екскурсантів та гостів міста зустрів парох церкви Святої Покрови отець І.Сендзюк, вчитель англійської мови І.Лучин. Тут гості розповіли про те, що на цій території були поставлені близько 1000 надгробків (мацев), а цвинтар був зруйнований, починаючи від Голокосту 1941-43 років і до 1971.
Отець І.Сендзюк зазначив, що єврейська громада міста приклалася до спорудження храму святої Покрови, а тепер настав час «збирати каміння і відновити пам'ять про єврейство у місті». Він зазначив, що значна частина мацев використовувалася під господарські споруди та мури навколо своїх обість  мешканцями міста.
Г.Федорович та Дж.Фріде закликали гімназистів до посильної допомоги у відновленні єврейського кладовища і попросили їх повідомляти про виявлені мацеви чи їх фрагменти на території приватних помешкань.
В. Дяків,  вчитель історії гімназії, розповів про залишки культурних пам’яток  єврейської громади у місті та їх значення для розвитку Заліщик як туристичного центру. Відрадно і те, що саме гімназисти сприяли тому, щоб мацеви, які були вмуровані навколо спеціалізованої школи ім. О.Маковея, витягнули і привезли на місце, де вони колись стояли.
Гості подякували гімназистам, директору гімназії Войчишин О.Д. за розуміння і бажання прикластися до відновлення єврейського кладовища.
Отож, перші кроки зроблено. Тепер важливо, щоб громада і міська рада знайшла можливість допомогти ініціаторам цієї благородної місії. І місце, на якому захоронені євреї міста, стане ще одним меморіальною пам’яткою Заліщик. І до неї будуть приїжджати євреї, родичі яких проживали у місті, чи туристи міста.
Відрадно, що початок такої благородної справи припав на Міжнародний день пам’яток історії та культури.       

Немає коментарів:

Дописати коментар