Загальна кількість переглядів сторінки

понеділок, 19 травня 2025 р.

ГОТУЄМОСЯ ДО КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ


1.Увідповідніть події та дати

1.Кревська унія

А 1340

2. Початок боротьби за волинсько-галицьку спадщину

Б 1362

3.Битва на Синіх Водах

В 1385

4. Городельська унія

Г 1410

 

Д 1413

1.Увідповідніть події та дати

1.Кревська унія

А 1349

2. Грюнвальдська битва

Б 1362

3.Битва на Синіх Водах

В 1385

4. Проголошення незалежності Кримського ханства

Г 1410

 

Д 1413

 

2.Заповни пропуски в тексті за допомогою підказок

У (1)_______ до Королівства Польського вже було приєднано основну частину (2)_________, у складі якої утворилося Руське воєводство із центром у (3)_____. Польські феодали захопили й значну частину ліквідованого (4)_______, створивши на його землях (5)_________ воєводство. У васальні залежності від польських правителів опинилися й українські володіння Белзького князівства (перетворені поляками на Белзьке воєводство).
   1. 1340-х рр., 1380-х рр.. 1420-х рр..

    2,4. Буковини, Чернігово-Сіверщини, Галичини.

       3. Львові, Галичині, Луцьку,

5.  Подільське, Волинське, Закарпатське

2.Заповни пропуски в тексті за допомогою підказок
Іще в ХІ ст. розпочалося поступове загарбання ____________(1) Угорським королівством, яке тривало до ______(2) століття. Слов’янське населення витіснялося в гори або піддавалося мадяризації. Під владою Угорщини опинилася й значна територія ________(3). Назва краю виникла від букових лісів, якими були багаті ці землі. Господарське життя було здебільшого пов’язане із землеробством і тваринництвом, а в містах – із ремісництвом і торгівлею. Важливу роль в економіці краю відігравав торгівельний шлях, що пролягав зі Львова до ________(4).
1.     Закарпаття, Буковини, Галичини.
2. ХІІ ст., ХІІІ ст., ХIV ст.
3.       Закарпаття, Буковини, Галичини, Поділля,
5.  Луцька, Кам’янця-Подільського, Сучави  

3. Якою цифрою на карті позначено українські землі, що увійшли до складу Великого князівства Литовського в 1340-1360-х рр..? Запиши ім’я князя, який приєднав ці землі до своєї держави.



А 1                   Б 2              В 3             Г 4

4. Укажи два твердження, що стосуються територій, позначених на картосхемі штрихуванням

А До середини XV ст. виділені території входили до складу Золотої Орди

Б До кінця XVст. Виділені території перебували під протекторами Генуезької республіки.

В Правитель держави, територію якої заштриховано на картосхемі, у другій половині XV ст. визнав васальну залежність від Османської імперії.

Г У кінці XV ст. правляча династія держави, територію якої заштриховано на карті, уклала унію про об’єднання з Великим князівством Литовським.

Д Місцеве населення було полі етнічним і складалося з представників і представниць половецького, монгольського, грецького, італійського, турецького, вірменського, єврейського та інших народів.

Е Панівною релігією держави, територію якої заштриховано на карті, у XV ст. було християнство.

Прочитай уривок з історичного джерела. Дай відповідь на запитання.

«Народ же цей … спустошені землі заселяв своїми людьми й на знесилених русів владу свою поширив. І поволі з часом усю (землю руську) перейняв від татар у своє володіння й став володіти широкими її просторами, і баскаків, що збирали з неї данину для заволзького царя (хана), прогнав …. «

1.Про який народ розповідається в уривку з історичного джерела?____
2.Які українські регіони на початку XV ст. контролював правитель держави, про які йдеться у тексті?

 1.Заповни пропуски


1.Кревська унія _______р.


2.Династійний шлюб між __


3. Долучення до польської корони земель _________________


4.Перехід у католицтво_____________________________

 

3. Прочитай  уривок з книжки Сергія Плохія «Брама Європи. Історія України від скіфських воєн до незалежності». Які особливості литовської політики визначає дослідник? Наведіть два аргументи, чому Велике князівство Литовське могли називати «Русько-Литовська держава»

«Литовці принесли на Русь свою керівну династію Гедиміновичів, але наступники Гедиміна асимілювалися набагато швидше, ніж їхні попередники Рюриковичі з Х століття. Литовські правителі одружувалися з представницями місцевих руських родів, із задоволенням приймаючи православ’я та слов’янські християнські імена. Переважання Русі в культурній сфері сприяло акультурації литовців. Авторитет візантійського християнства схилив на свій бік литовську еліту, яка в XV столітті ще залишилася язичницькою. Ділова мова Русі, що складалася на основі церковнослов’янської, принесеної християнськими проповідниками наприкінці Х століття, слугувала мовою адміністрації на всій території Великого князівства Литовського; його звід законів, що став відомий у XVI столітті під назвою Литовського статуту, був версією «Руської правди»…»

 

1.Склади план історичного портрета Ольгерда Гедиміновича.

 

2.Уяви, що ти рекламуєш туристичну мандрівку пам’ятками архітектури XIV XV століть. Склади стислий текст, який би міг зацікавити туристів відвідати відповідні місця України чи твого рідного краю.  Вкажи в рекламі конкретну історичну пам’ятку цього історичного періоду.

 

3. Які групи міщан проживали у містах? Чим вони відрізнялися між собою?



1.Склади план історичного портрета Костянтина Острозького.

 

2.Уяви, що ти маєш переконати органи влади у необхідності збереження та реставрації пам’яток архітектури XIV XV століть. Склади стислий текст, який би міг заохочувати місцеву громадськість докладати зусилля в цьому напрямі та підтримати твої ідеї.

 3. Які групи шляхти у привілейованому стані? Чим вони відрізнялися між собою?

Немає коментарів:

Дописати коментар